En büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon, 2 milyondan fazla aktif satıcıya ev sahipliği yaparak büyük bir rekabet ortamına sahne oluyor. Bu ortamda, ürünlerini başarılı bir şekilde satmak isteyen satıcıların rakiplerinden bir adım öne çıkmaları gerekiyor. Amazon listeleme optimizasyonu, satıcılara bu avantajı sağlamak için kritik bir rol oynuyor. Amazon listeleme optimizasyonu hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik…

Amazon listeleme optimizasyonu nedir?

Amazon listeleme optimizasyonu, ürünlerin Amazon satıcı merkezinde listelenmesinden sonra, ürün detaylarını Amazon’un platform kurallarına uygun ve maksimum satışı sağlayacak şekilde geliştirmeyi sağlıyor. Bu süreç, müşterilerin gördüğü kısımların yanı sıra, yalnızca Amazon’un dahili sistemleri için önemli olan alanlara da doğru anahtar kelimelerin, ürün başlığının, açıklama maddelerinin, görsellerin ve videoların eklenmesini içeriyor. Ayrıca, marka kaydı olan satıcılar, A+ içerik sayfası ekleyerek içeriklerini zenginleştirebiliyor.

Listeleme optimizasyonu neden yapılmalıdır?

Amazon’da yüksek satış adetlerine ulaşmak isteyen satıcılar için listeleme optimizasyonu büyük önem taşıyor. Veriler, doğru bir şekilde yapılmış listeleme optimizasyonunun, ürünlerin siparişe dönüşüm oranını büyük ölçüde etkilediğini gösteriyor. Ayrıca, bir ürün ne kadar iyi olursa olsun, yanlış anahtar kelimeler, düşük kaliteli görseller, zayıf açıklamalar ve özensiz görünen bir ürün listesi, satın alma oranlarını büyük ölçüde düşürüyor.

Öneri: Birçok başarılı Amazon satıcısı, listeleme optimizasyonunun asıl emek harcanması gereken nokta olduğunu söylüyor. Etkili bir ürün detay sayfası, markanızın müşteri tarafından algılanan değerini artıracaktır.

Optimize edilmiş ürün listesinin avantajları nelerdir?

Optimize edilmiş ürün listesi, satışlarını artırmak ve rakiplerinden öne geçmek isteyen satıcılar için birçok avantaj sağlar;

Daha yüksek dönüşüm oranı: Ürün sayfanız daha çekici ve bilgilendirici olduğunda, ziyaretçilerin ürününüzü satın alma olasılığı artar. Ürün listeleme dönüşüm oranlarınızı bulmak için önce “Seller Central” alanından “Raporlar” > “İşletme Raporları” > “Ayrıntılı Sayfa Satışları” üzerinden Trafik Raporları’nı indirerek ulaşabilirsiniz.

Daha yüksek satış adeti: Daha fazla dönüşüm, doğal olarak daha fazla satış anlamına gelir. Ürününüze gelen daha fazla trafiği siparişe dönüştürebilirseniz, daha fazla günlük satış elde edebilirsiniz.

Daha karlı reklamlar: Ürün sayfanız iyi optimize edilmişse ve potansiyel müşterilere çekici geliyorsa, reklamlarınız daha etkili olur. Bu da daha düşük ACoS anlamına gelir. Yani, reklam harcamalarınızdan daha fazla dönüşüm alabilirsiniz ve reklamlarınız daha karlı olur.

Daha yüksek organik anahtar kelime sıralamaları: Amazon, dönüşüm oranı yüksek olan ürünleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterir, bu da daha fazla görünürlük ve daha fazla satış anlamına gelir.

Amazon ürün listelemenizde, hangi bileşenleri optimize etmelisiniz?

Daha yüksek satış rakamlarına ulaşmak için, Amazon ürün listelemenizde belirli bileşenleri optimize etmeniz gerekir;

Anahtar Kelimeler: Daha iyi bir sonuç için anahtar kelimelerin ürün listesi içerisinde stratejik olarak yerleştirilmesi gerekiyor. Optimize edilmiş anahtar kelimeler ile ürün listelemelerinizi oluşturmak, Amazon’un A9 arama algoritmasının ürününüzü rakiplerinizden daha üst sıralara çıkarmasının en önemli yollarından biridir. Ürün listelemeniz boyunca en önemli anahtar kelimelerinizi rastgele kullanmak, olumsuz sonuçlara yol açabilir. Başarılı sonuç elde etmek isteyen satıcıların, anahtar kelimeleri nereye yerleştirilmesi gerektiğine dair belirli bir sıra oluşturmaları gerekir. 

Ürün Başlığı:  Ürün resminiz ve ürün başlığınız, müşterilerinizin ilgilerini ürün listenize çeken ilk elementlerdir. İlgi çekici görsele ve başlığa sahip ürünlerin tıklanma ve satın alınma oranı daha yüksektir. 

Amazon, arama motorlarının bir ürünü bulması için ürün başlığından bir URL oluşturur. Bu nedenle, başlığın ilk üç ila beş kelimesinde anahtar kelimeleri kullanmak oldukça önemlidir. Bu, Amazon’un veritabanında bu önemli anahtar kelimeler için organik olarak ürünün sıralanmasına yardımcı olur.

Not: Amazon’un trafiğinin dörtte biri Google gibi arama motorlarından geldiğinden, doğru anahtar kelimelerle optimize edilmiş bir başlığa sahip olmak kritik öneme sahiptir. Optimize edilmiş bir URL oluşturmak için, ilk beş anahtar kelimenizi başlığın başına yerleştirmeniz ve bunları bir tire ile ayırmanız önerilir.

Profesyonel ipucu: Amazon’un başlıkları soldan sağa okuduğunu göz önünde bulundurmanlısınız; bu, başlığınızın başlangıcının daha fazla önem taşıdığı anlamına gelir. Bu nedenle, en önemli anahtar kelimelerinizi başlığın ön kısmına yerleştirmeniz önerilir.

Başlığınız, müşterinin ilgisini çekecek ve Amazon’un algoritmasıyla ürününüzü daha üst sıralara çıkaracak şekilde olmalıdır, fakat aynı zamanda okunması kolay olmalıdır. Anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmamaya çalışın; ideal olarak, her kelimeyi yalnızca bir veya iki kez kullanın. Başlığınıza dahil etmeyi düşünmeniz gereken bazı ürün özellikleri şunlardır:

– Marka adı

– Ürün adı

– Temel özellikler

– Ürün tipi

– Renk

– Boyut

– Ambalaj/miktar

Başlığınız hem bilgilendirici hem de ilgi çekici olmalıdır. Ürününüzü tanımlamak için “premium, lüks, profesyonel” gibi sıfatlar eklemek, başlığınızı alıcılar için daha cazip hale getirebilir. Bu nedenle bu ifadeleri de eklemeyi düşünebilirsiniz.

Arka anahtar kelimeler: Arka anahtar kelimeler, başlığınıza sığdıramadığınız ama mutlaka eklemeniz gereken, rakiplerinizin de kullandığı diğer anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini eklemek için idealdir. Bu alan, tüm anahtar kelime tabanlarınızı kapsayarak daha iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olabilir.

Açıklama madde işaretleri: Açıklama madde işaretleri, ürününüzün en önemli özelliklerini ve avantajlarını vurgulamak için kullanmanız gereken bir alandır. Bu madde işaretleri, müşterilerinizin ihtiyaçlarına ve duygularına hitap eden en önemli bilgileri içerir. Anahtar kelimeleri burada doğru şekilde kullanmanız önemlidir.

Rakip incelemelerinden bilgi toplamak için Helium 10’un Chrome Uzantısı aracındaki İnceleme Analizleri aracını kullanabilirsiniz.

Ürün açıklaması: Başlık ve açıklamada kullanamadığınız anahtar kelimeleri, ürün açıklaması bölümünde değerlendirebilirsiniz. Bu bölüm, ürününüzün amacını, özelliklerini, işlevselliğini veya marka hikayesini anlatmak için idealdir. Daha uzun cümleler ve anahtar kelimelerle yaratıcı içerikler oluşturabilirsiniz.

Açıklama madde işaretlerinin yanı sıra, ürün açıklamanız ürününüzle ilgili tüm önemli ayrıntıları kapsamalıdır. Bu alanda müşterilerinizi aşağıdaki konular hakkında bilgilendirmek önemlidir;

– Ürününüz nasıl çalışıyor?

– Ürününüzün kullanım detayları

– Ürününüzün ne zaman ve nerede kullanılması gerektiği

Açıklama bölümü, potansiyel müşterilerinize ürün ve marka hikayenizi anlatarak onlarla duygusal bir bağ kurmak için mükemmel bir fırsattır. Müşterileriniz, ürününüzün arkasındaki “neden”i merak ediyor olabilir. Etkileyici bir marka hikayesi yaratmak ve paylaşmak, satışlarınız üzerinde büyük bir olumlu etki yaratabilir. Hikayeniz, değişime ilham veren bir kişisel deneyim veya mücadele hikayesi içerebilir. Müşterilerde gerçek duygular uyandıran her şey iyi bir tepki alacaktır.

Ürününüzün arkasındaki nedeni ve hikayenizi yansıtırken kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır;

– Ürünü bir amaca yardımcı olmak için mi satıyorsunuz?

– Toplumdaki bir sorunu mu çözüyorsunuz veya bir ihtiyacı mı karşılıyorsunuz?

– Ürününüz mevcut ürünleri daha iyi bir deneyim sunacak şekilde mi geliştiriyor?

Ürün görselleri: Başlıkla birlikte ürünün ilk görseli, ürününüzün alışveriş yapanlar üzerindeki ilk izleniminin en önemli parçasıdır. Dünyanın en akılda kalıcı başlığına sahip olsanız bile, alışveriş yapanlar öncelikle görsele bakma eğilimindedir. Ürünün her ayrıntısını gösteren yüksek kaliteli bir görsel koymanız dönüşüm oranınızı doğrudan etkileyecektir. Ürün görseli, müşterilerin ürününüzü tıklamak istemesini sağlayacak kadar ilgi çekici olmalıdır.

Aynı zamanda, ürününüzün Amazon’un ürün görselleri için mevcut gerekliliklerine uyduğundan emin olun;

– Ana görsel, beyaz zemin üzerinde, çok net, iyi aydınlatılmış ve resmin yaklaşık yüzde 85’ini kaplayacak şekilde konumlandırılmış olmalıdır.

– Amazon ürün listelemelerinde genellikle yedi resim alanı bulunur. Optimize edilmiş bir liste, ürünün farklı açılarını, beden tablosunu, infografikleri, yaşam tarzı resimlerini veya görsel olarak gösterilebilecek diğer yararlı bilgileri göstermek için her alanı kullanmalıdır.

– Son görüntü alanı, ürünün tanıtım videosu için kullanılabilir. Müşteriler ürünü fiziksel olarak kullanamadığından, bir video ile göstermek, ürününüzün satışa dönüşüm oranını doğrudan etkileyecektir.

Ürün fiyatı: Birçok müşteri daha düşük fiyatlı ürünlere ilgi duysa da, çoğu müşteri ürününüzün kalitesinin daha iyi olduğuna inanırsa daha fazla ödeme yapmaya razı olacaktır. Ürününüz için doğru fiyatı belirlemek, kategorinizdeki piyasa fiyatını bilmeden zordur; bu nedenle rakiplerinizi takip etmelisiniz. Örneğin, rakipleriniz ürünlerini 45-50 dolar arasında satıyorsa, bu fiyat aralığı, ürününüz için ortalama piyasa fiyatı olarak kabul edilebilir. Eğer piyasa fiyatından çok daha yüksek veya düşük bir fiyata sahipseniz, müşterilerin bu farkın nedenini anladığından emin olun.

Not: Mevcut piyasa fiyat trendinin üstünde bir fiyatla piyasaya giriş yapacaksanız, bunu yalnızca ürününüzün değerine ve rakiplerinizden daha kaliteli olduğuna son derece eminseniz yapın.

Müşteri ürün incelemeleri: Müşteri ürün incelemeleri, satışa dönüşümler için son derece önemlidir. İster yeni ister deneyimli bir satıcı olun, çok sayıda incelemeye sahip olmak, ürününüzün daha güvenilir görünmesine yardımcı olur ve bu güven, pazarda rakiplerinizle rekabet etmenizde büyük bir avantaj sağlar.

Not: Müşteri yorumlarını toplarken Amazon’un Hizmet Şartları’na uymak çok önemlidir. Amazon, arkadaşlarınız ve aileniz tarafından yazılan yorumları tespit etmekte çok iyidir; bu nedenle Amazon’u kandırmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Ürün listelemenizde Amazon tarafından ücretli veya sahte incelemeler bulunursa, bu yorumlar kaldırılır ve satıcı olarak cezalandırılırsınız. Ürününüz yeni bir ürünse, Amazon’un Vine programına başvurabilirsiniz.

Son Gönderiler

İletişime Geç