Amazon Prime Day 2024: Hazırlık Rehberi

Prime Day Nedir ?

Prime Day, Amazon’un Prime hizmetine abone olan müşterilerinin, Amazon genelinde binlerce ürün ve hizmette özel indirimlerden faydalanabildiği özel bir etkinliktir. 2023 yılında Prime Day, ABD’de 12.7 milyar dolarlık satışla en büyük etkinlik oldu, bir önceki yıla göre %6.1’lik bir artış gösterdi ve dünya genelindeki Prime üyeleri, 375 milyondan fazla ürün satın alarak 2.5 milyar dolardan fazla tasarruf sağladı. 

Amazon Prime Day Kampanyası hakkında ayrıntılı bilgi almak ve satıcı olma şartlarını öğrenmek için rehberimizi inceleyin 🔍👉 https://themegamerchant.com/iletisim-amazon2024prime/

Prime Day’in Kökeni Nedir ?

İlk Prime Day etkinliği, Amazon’un 20. doğum gününde, 15 Temmuz 2015’te gerçekleşmiştir. Başlangıçta, Amazon’un 20. doğum gününü kutlamak için 24 saatlik bir satış etkinliği olarak başlamıştır.

Prime Day, kısa sürede Amazon için “Temmuz’da Black Friday” benzeri bir etkinlik haline geldi ve perakendecinin, sakin geçen bir perakende sezonunda satışlarını arttıracak 48 saatlik bir alışveriş şenliği düzenlemesine olanak tanıdı. Ancak, Black Friday’in aksine, Prime Day etiketi  Amazon’un yaz indirimini rakiplerinden ayırmasını sağlar ve Prime üyelikleri ile Amazon’daki indirimlerden faydalanmasını sağlayarak, müşterilerin Amazon ekosistemine bağlılıklarını arttırır. Ayrıca temmuz ayında gerçekleşen bu hızlı satışlar sayesinde tatil alışveriş sezonu öncesinde stoklar ve depolar boşaltılır.

Prime Day 2024 Ne Zaman?

Bu sene Amazon, Prime Day’in geleneksel tarihlerine sadık kalarak 2024 Temmuz ayında gerçekleşeceğini duyurdu, ancak kesin tarihler henüz açıklanmadı. Bu seneki etkinlik, Amazon’un 10. Prime Day etkinliği olacak ve tahminlerimize göre 9 ve 10 Temmuz’da, 4 Temmuz indirimlerinin hemen ardından gerçekleşecek.

Son 3 senenin Prime Day Tarihleri;

 • Prime Day 2021: 21-22 Haziran (şimdiye kadarki en erken tarih).
 • Prime Day 2022: 12-13 Temmuz.
 • Prime Day 2023: 11-12 Temmuz.

Prime Day fırsatları ne kadar sürecek?

Prime Day genellikle iki gün sürer. Pasifik saatiyle gece yarısında başlar ve 48 saat sonra sona erer.

Prime Day nasıl çalışır?

Amazon’un Prime hizmetine abone olan müşteriler, belirli bir süre boyunca site genelinde binlerce ürün ve hizmette özel indirimlerden yararlanabilirler. Prime üyesi olmayanlar da ürünleri satın alabilirler, ancak Prime üyeleri için ekstra indirimler uygulanır ve bu da birçok ürünün fiyatını en düşük seviyelere çeker.

Prime hesabınıza giriş yapıp bir ürün sayfasına baktığınızda, eğer ürün indirimdeyse indirimli fiyatı görürsünüz. İndirimlerden yararlanmak için özel kupon kodlarına veya belirli bir ödeme yöntemine ihtiyacınız yoktur. 

Prime Day kampanyaları nelerdir ?

 1. Lightning Deals: Ürün tükenene veya promosyon süresi bitene kadar geçerli olan sınırlı süreli tekliflerdir. Bu fırsatlar etkinlik boyunca yenilenir, bu da müşterilerin sık sık kontrol etmelerini sağlar.
 2. Best Deals: Tüm Prime Day etkinliği boyunca geçerli olan, geniş bir yelpazedeki popüler ürünleri kapsayan daha uzun süreli fırsatlardır.
 3. Prime Early Access Deals: Prime üyelerine, indirimlerin genel erişime açılmadan önce sunulan özel fırsatlardır.


Prime Day Kampanya Tekliflerinizi nasıl gönderebilirsiniz?

Deal Dashboard’a gidin, “Create a new Deal” butonuna tıklayın, Lightning Deal veya Best Deal türü/süre filtresini seçin (Prime Day sırasında planlanan Best Deals etkinlik süresiyle eşleşecektir), önerilen ürünleriniz arasından bir ürün seçin ve “Select” butonuna tıklayın, “Prime Day Window” seçeneğini seçin ve sonraki adımlara devam edin. Herhangi bir öneri görmüyorsanız, şu anda Prime Day etkinliğine katılmaya uygun ürününüz mevcut değil demektir.

Prime Day için öneriler haftalık olarak değişir ve her/sonraki hafta mevcut olmaları garanti edilmez. 

Ülke bazlı kampanya katılım gereklilikleri nelerdir ?

UK/DE/ES/NL:

 • Temel fiyattan en az %15 indirim veya en az £40 / €40 indirim (Eski/Fiyat Listesi) yapılmalıdır.
 • Mevcut liste fiyatından en az %5 indirim yapılmalıdır.
 • Son 30 gündeki en düşük fiyat olmalıdır

FR/IT/BE/PL/SE/TR:

Tüm Pazar Yerleri için:

 • Teklif Fiyatı, Eski fiyatın (son 90 gündeki medyan fiyat) en az %5 altında olmalıdır (TR hariç)
 • ASIN Başlangıç Puanı: en az 3.5 yıldız olmalıdır (TR için 3 yıldız hariç)
 • Satıcı Puanı: en az 4 yıldız olmalıdır (TR için 0 yıldız hariç)
 • Mümkün olduğunca çok varyasyon
 • Yeni durum
 • Stil rehberine uygun görüntüler

Önemli not: Prime Day Lightning Deals ve Best Deals tekliflerinizi yalnızca 1 ay öncesinden gönderebilirsiniz.

FBA satıcıları için: Prime Day Fırsatları için FBA envanterinin 28 Haziran 2024’e kadar bir Amazon Karşılama Merkezi’ne ulaşmış olması gerekmektedir.

Önemli Detaylar !

 • Geç girilen teklifler değerlendirmeye alınamaz ve istisna yapılmaz. 
 • Seller Central’daki minimum kampanya katılım stoğu, Prime Day’de görülen artan müşteri talebi ve trafiği içermez. 
 • Sağlayabileceğiniz toplam stok adetlerini yazın, daha büyük stok adetleri girmek, fırsatınızın doğrudan Prime Day’de seçilme şansını artırabilir. 
 • Prime Day Penceresi için Lightning Deal veya Best Deal olarak kayıt etmek, verdiğiniz indirimin Prime Day’de canlıya alınacağını veya onaylanacağını garanti etmez. 
 • Amazon, Prime Day için gönderilen teklifleri değerlendirirken müşterilere en iyi fiyat & teklifi sağlayanları seçecektir. 
 • Onaylanan ancak Prime Day’de canlıya alınmayan fırsatlar, Prime Day Penceresi içinde diğer günlerde çalışacaktır. Yani kısacası satıcı olarak siz kampanya için ürünlerinizi kaydettikten, tekliflerinizi ilettikten sonra kontrol Amazon’dadır.
 • Amazon’un bir teklifin tarihini askıya alma, sonlandırma veya değiştirme hakkını saklı tuttuğunu unutmayın. 
 • Onaylanmış SKU’lar üzerinde hesabınızda tanımlı başka bir promosyon olup olmadığını doğrulamak satıcının sorumluluğundadır. 
 • Tek bir SKU için birden fazla promosyonun tanımlı olmasından Amazon sorumlu değildir,  bu nedenle diğer promosyon ve kupon indirimlerinizi kontrol ederek kampanyalara girmenizi öneririz.

Prime Teslimat Nasıl Çalışır?

Prime Day siparişlerinin hızlı ve ücretsiz teslimatı, Amazon’un yenilikçi teknolojik geliştirmeleri, ulaşım hizmetleri, işinde uzman çalışanları ve iş ortaklarıyla güçlendirilmiş küresel taşıma ağı sayesinde her sene daha da iyi bir şekilde gerçekleşmektedir. Amazon, bu ağı dünya çapında inşa etmeye, yenilik yapmaya ve ölçeklendirmeye devam etmektedir.

Prime Day’e Müşteri olarak Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Henüz yapmadıysanız, Prime üyesi olmayı veya Prime ücretsiz deneme üyeliğine abone olmayı unutmayın. Prime üyesi olmanız, Prime Day indirimlerinden faydalanabilmenin tek yoludur.

Ayrıca o günü kaçırmamak adına bazı tavsiyeler;

 • Bülteni Takip Edin: Prime üyesiyseniz ve e-posta almayı seçtiyseniz, gelen kutunuza gelen Prime Insider bültenini takip edin. Üye avantajları ve indirimler hakkında güncellemeleri göreceksiniz.
 • Size Özel İndirim Bildirimleri Oluşturun: Prime üyeleri, Amazon uygulamasındaki Prime Day etkinlik sayfasını ziyaret ederek özelleştirilmiş indirim bildirimleri alabilir. Prime Day geldiğinde, mevcut ürünlerdeki indirimler ilgili bildirimler alabilirsiniz.
 • Alexa’dan Ürünlere Özel İndirimlerin Bildirimleri Alın: Prime üyeleri, Alexa’ya İstek Listesi, Sepet veya Daha Sonra Sakla’ya eklenen ürünlerden oluşturulacak indirim bildirimleri isteyebilir. Başlamak için, “Alexa, [ürün adı] sepete ekle,” ve ardından “Alexa, üründeki indirim hakkında beni bilgilendir,” diyerek teklif bildirimi isteyin.
 • Hatırlatıcı Kurun: Alexa cihazlarınıza, “Prime Day başladığında bana hatırlat,” diyerek iki günlük indirim etkinliği başladığında uyarı alabilirsiniz.

Prime day günü başarılı satış adetlerine ulaşmak için için izlenecek stratejiler nelerdir ?

1- Listelemelerinizi Optimize Edin

Bilgilendirici, çekici ve iyi optimize edilmiş ürün içerikleri oluşturmak, müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen en önemli faktörlerdir. 

 • Ürün İçeriklerinize Anahtar Kelimeler Ekleyin

Ürün listelemelerinizi optimize etmek için ürün başlığı, ürün açıklama madde işaretleri ve açıklamalara yüksek arama hacimli anahtar kelimeleri stratejik olarak ekleyerek ürünlerinizin görünürlüğü artırabilirsiniz. Helium10 gibi araçları kullanarak en çok satan ürünlerin sıralaması, satış hacmi geçmişi, yorumları ve rakiplerinizi kampanya süresince takip edip, en çok satış aldıkları anahtar kelimelerin takibini düzenli yaparak, bu kelimeleri içeriklerinize ekleyebilirsiniz. 

 • Amazon A+ İçerik

Ürün listelemeleri için A+ & premium A+ İçerik oluşturmak, markanızı rakiplerinden ayrı tutmak ve potansiyel müşterilerinizin ürününüzü ve markanızı tanıyarak satın alma kararlarını hızlandırmanın etkili bir yoludur. Bu alan, markaların ürünlerini ve markasını ayrıntılı metinler, birden fazla fotoğraf ve modül ile ürün açıklamalarını geliştirmelerine olanak tanır ve müşterilere ürünün faydaları hakkında detaylı bir içerik sunar. Net ve detaylı açıklamalar, müşterilerin bilinçli satın alma kararları vermelerini sağlar ve bu da daha iyi dönüşüm oranı ve daha az iade ile sonuçlanır. A+ İçerik ayrıca markaların hikayelerini sergilemeleri, marka bilinirliğini artırmaları ve kaliteli bir marka algısı oluşturmaları için önemli bir fırsat sunar.

 • Ürün Fotoğraflarını ve Videolarınızı Güncelleyin

Prime Day’in zamanlaması göz önüne alındığında, yaz mevsimiyle örtüşen mevsimsel görsellerden ve videolardan faydalanarak listelerinizi optimize etmek müşterilerin dikkatini çekecektir. Parlak, eğlenceli, açık hava görselleri müşterilerin ürününüz ile daha iyi etkileşim kurmasını sağlar bu da size daha yüksek dönüşüm oranları olarak geri döner.

2-Doğru Promosyonları Kullanın

Prime Day yaklaşırken, mevcut promosyon türlerini ve markanız için en uygun olanları anlamak önemlidir. 

 • Lightning Deals (Flaş İndirimler)

Lightning Deals, yalnızca birkaç saat süren ve ürün tükendiğinde sona eren sınırlı süreli indirimlerdir. Lightning Deals, markaların yeni müşteriler çekmesine, Amazon’da organik arama sıralamasını artırmasına ve dönüşüm oranlarını iyileştirmesine yardımcı olur. Ürünün indirimli fiyatına ek olarak, markalar ayrıca promosyon katılım maliyetini de öderler.

 • Best Deals (Haftalık Kampanyalar)

Best Deals İndirimleri, ürünlerin Amazon Fırsatları sayfasında 7 gün boyunca öne çıkarıldığı, süreli bir promosyondur. Best Deals İndirimleri, markaların yeni müşteriler çekmesini, Amazon’da organik arama sıralamalarını artırmasını ve dönüşüm oranlarını iyileşmesini sağlar.

 • Prime Exclusive (Prime’a Özel)

Prime üyelerine özel sunulan indirimlerdir ve arama sonuçlarında ve büyük etkinliklerde, örneğin Prime Day’de görünür. Prime Exclusive indirimli ürünler, satın alma kutusunda normal fiyatın üzeri çizili olarak gösterilir ve bu da markaların siparişe dönüşüm oranlarını ve tıklama oranlarını artırır.

 • Kupon İndirimleri

Tüm ürünler kuponlar için uygundur. Tanımlanan kuponlar marka sayfasında, ürün detay sayfasında veya müşterinin sepetinde görüntülenir. Kuponlar, arama ve reklam sayfalarında görünürlüğü artırarak tıklama oranlarını artıran düşük maliyetli bir yoldur. Prime Day’e girerken tüm ürünlerinizde kupon tanımladığınıza emin olun. Ürünlerinize yüzdelik indirim sağladığınız (%10 indirim) veya direk tutar indirimi (10 USD indirim) yaptığınız kuponlar tanımlayabilirsiniz.

 • Özel promosyonlar

Ürünlerinize özel promosyonlar tanımlayabilirsiniz. Belirli ürünlerden 2 adet alana %10 indirim veya 100 USD üzeri alışverişe %10 gibi tüm ürünlerinizi kapsayan kampanyalar ile sepetinizi büyütebilir veya stoğunuzun bitmesini istediğiniz ürünler özelinde bir satın alma işleminde bir veya daha fazla ürünü ücretsiz olarak sunacağınız farklı promosyonlar tanımlayabilirsiniz.

 • Markaya Özel Promosyonlar

Markaya Özel promosyon ile geçmiş ve potansiyel Amazon müşterileriniz için özel indirimler ve teklifler oluşturup bu özel kampanyada kendi müşteri kitlenize özel hissettirebilirsiniz. Markaya Özel promosyon, marka sahiplerinin ve satış ortaklarının, markayı takip eden veya markadan satın alan müşteriler için özel indirimler oluşturmasına olanak tanır. 

3-Prime Day Hazırlık adımlarını izleyin !
 1. Test Et ve Öğren: Özel başlıklar, ürün açıklamaları, hedef müşteri belirleme, ürün fotoğrafları ve Sponsorlu Marka Videolarıyla farklı denemeler yaparak en çok çalışan ayarlamaları test edin. 
 2. Hedef Müşteri Segmentlerini Yeniden Gözden Geçirin: Kampanyaları optimize etmeyi kolaylaştırmak için her markaya yeni müşteriler için daha ayrıntılı segmentler geliştirin. DSP kampanyalarında kullanmak üzere özel müşteri segmentleri oluşturun. Örneğin, bir reklamı gördükten sonra belirli anahtar kelimeleri inceleyen kullanıcıları veya satın alma işlemini tamamlamadan sepeti terk eden kullanıcıları içeren özel bir kitle oluşturabilirsiniz.
 3. Kampanyaları Marka Mağazasına Yönlendirin: Sponsorlu Marka kampanyalarını bireysel ASIN’lere yönlendirmek yerine Marka Mağazanıza yönlendirmek, bir ürün liste sayfasına yönlendirmekten daha iyi ROAS sağlar. Marka sayfalarınızın güncel ve müşterileriniz için çekici olduğuna emin olun. Prime Day’e özel metinler ve tanıtmakta olduğunuz ASIN’leri vurgulayan görseller eklemeyi düşünebilirsiniz.
 4. Prime Day Bütçelerini Planlayın: Tüm bütçenizi önceden belirleyin ve planlayın böylece 48 saatlik dönem boyunca bütçenizi esnek bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Kampanyanın en çok trafik aldığı saatlere göre bütçenizi ayarlamak, etkili bir reklam stratejisi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bu harika satış adetlerine ulaşabileceğiniz alışveriş etkinliği sırasında müşterilerinizi memnun edecek en iyi Lightning Deals ve Best Deals fırsatlarını sunarak satışlarınızı katlayabilirsiniz!

Prime Day Kampanyasına özel reklam stratejileri nelerdir?

1. Yüksek Performanslı Anahtar Kelimeler ve Ürünler:

Prime Day öncesindeki haftalarda, kampanyalarınızı yüksek performanslı anahtar kelimeler ve ürünler için izleyin. Bu kampanya sırasında bu kelimelerin kampanya etkisiyle değişen performanslarını anlamlandırıp gerekli aksiyonları almanızı sağlayacaktır.

2. Çoklu Reklam Türü ve Hedefleme Yaklaşımı:

Birden fazla reklam türü kullanarak, farklı müşteri segmentlerine hitap edebilir ve ürünün kategorideki rakipleri arasındaki etkinliğinizi artırabilirsiniz. Bu yaklaşım, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Çoklu hedef stratejisi oluşturmak için farklı eşleme türlerini (broad, phrase, exact) kullanmaktan kaçınmayın. Anahtar kelime hedefleme, ürün hedefleme, negatif hedefleme, bağlamsal hedefleme ve Sponsored Display hedef kitlesi gibi farklı hedefleme taktiklerini kullanarak kampanyalarınızı çeşitlendirin.

3. Otomatik & Manual Hedefleme:

Sponsored Products ile hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız otomatik hedeflemeyi kullanabilir,  yeni kampanyalar oluştururken zamandan da tasarruf sağlayabilirsiniz. Eğer daha önce Sponsored Products ile otomatik hedefleme kampanyaları yürüttüyseniz ve yeterli veriye sahipseniz, manuel hedefleme yöntemini ile iyi performans gösteren kampanyalara odaklanabilirsiniz. Sponsored Brands veya Sponsored Display kampanyaları oluştururken de manuel hedeflemeyi kullanmanızı ürüne & kategorisine özel hedefleme yapmanızı öneririz. 

4. Yeni Anahtar Kelimeler Test Edin:

Yeni anahtar kelimeler deneyin ve kampanyalarınızdaki anahtar kelime sayısını artırın. Yasaklı, alakasız anahtar kelimelere dikkat edin ve bunlardan kaçının ürününüzle alakasız trafiği çekmek dönüşüm oranınızı düşürecektir bu da ürününüzün organik sıralamasını kötü yönde etkiler.

Önemli Notlar !

1. Potansiyel Trafik Artışı: Prime Day sırasında trafiğin artacağını öngörerek hazırlıklı olun.

2. Teklif ve Bütçeyi İzleme: Prime Day boyunca tekliflerinizi ve bütçenizi sürekli kontrol edin. Bu, birden artan harcamalara ve değişen koşullara hızlı tepki vermenizi sağlar.

3. Bütçeyi En Etkili Kampanyalara Yönlendirme: Bütçenizi en etkili kampanyalarınıza yönlendirerek kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanın.Dönüşüm oranı düşük olan kampanyalarınızın harcamalarını azaltın veya kısın.

4. Geçmiş Kampanyalardan Elde Edilen Bilgilerle Teklifleri Ayarlama: Son kampanyalardan elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda tekliflerinizi ayarlayın. Bu, satışları artırma şansınızı artırabilir. Her sene birbirinden farklı olsa da ürünleriniz aynı ise benzer sonuçlar görmeniz de olası olacaktır.

5. Dinamik Teklif Verin: Dinamik teklif verme yöntemini kullanarak, satış yapma şansınızı artırabilirsiniz fakat bütçenizi düzenli kontrol etmeyi unutmayın.

MegaMerchant ile Amazon üzerinde satışa başlamanın avantajları neler ?

MegaMerchant olarak kurduğumuz hazır e-ihracat altyapısı sayesinde markanız,hesap açmaya, şirket kurmaya, muhasebe tutmaya, VAT (KDV) numarası almaya gerek kalmadan; karışık lojistik süreçlerine, dil engeline, regülatif süreçlere takılmadan, ek yatırım ihtiyacı olmadan Amazon MegaMerchant mağazaları üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde satışa başlayabilir.

Türkiye’den Almanya’ya, Avrupa’ya, İngilteye ve Amerika’ya başta olmak üzere Amazon üzerinden staış yaptığımız tüm ülkelerdeki son kullanıcıya olan tüm yurtdışı lojistik operasyon sürecini yurtdışındaki depolarımız, rekabetçi tarifelerimiz, hızlı teslimat ve gümrükleme hizmetimiz ile sizin adınıza yönetiyoruz.

Amazon üzerinde satışlarınızı e-ihracat destekleriyle arttırmanız için, Türkiye’nin ilk T.C. Ticaret Bakanlığı E-ihracat Konsorsiyumu olarak platform komisyon gideri, reklam ve lojistik harcamalarında %70’e varan yeni nesil e-İhracat teşviklerinden faydalanma imkanı sağlıyoruz.

Teşviklere uygun reklam yönetimi, platforma uygun marka içerik ve iletişim stratejileri ve marka koruma hizmetlerimiz ile markanızı Amazon üzerindeki global müşterilerinize en iyi şekilde tanıtıyoruz. Prime Day, Black Friday gibi büyük kampanyaların veya Best Deals, Lightining Deals gibi haftalık kampanyaların, sepet büyükten promosyonların, dönüşüm oranınızı arttıracak kuponların uçtan uca yönetimini gerçekleştiriyor. Deneyimli ekiplerimiz sayesinde kampanyalarda en yüksek satış adetlerine ulaşmanızı sağlıyoruz.

B2B Satıcı portalımız OMEGA üzerinden Kaufland üzerindeki tüm  stok, sipariş ve satış ilgili tüm süreçlerinizi takip etmenizi sağlayan sistemimiz sayesinde şeffaf bir işbirliği inşaa ediyoruz.

Global Pazarlarda MegaMerchant’ın Uçtan uca E-ihracat Sistemi ile markanızı globale taşımak için bize ulaşın !

Son Gönderiler

İletişime Geç