Amazon’da Prime Etiketi ile satış yapmak ister misiniz? Amazon’un “Seller Fulfilled Prime” adlı programı, belirli parametreleri sağlayan satıcıların, kendi depolarından doğrudan Prime müşterilerine ürünlerini teslim etmelerine olanak tanıyor. Böylece Amazon depolarını sipariş karşılama için kullanma zorunluluğu olmadan, satıcılar ürünlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde Prime müşterilerine ulaştırabiliyorlar.

Amazon’un “Seller Fulfilled Prime” programı, belirli parametreleri sağlayan satıcılara, ürünlerini kendi depolarından doğrudan Prime müşterilerine teslim etme imkanı sağlıyor.

Amazon’da Prime Etiketi ile satış yapmak ister misiniz? Amazon’un “Seller Fulfilled Prime” adlı programı, belirli parametreleri sağlayan satıcıların, kendi depolarından doğrudan Prime müşterilerine ürünlerini teslim etmelerine olanak tanıyor. Böylece Amazon depolarını sipariş karşılama için kullanma zorunluluğu olmadan, satıcılar ürünlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde Prime müşterilerine ulaştırabiliyorlar.

Dünyanın en büyük global pazaryerlerinden Amazon, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet avantajı elde etmeleri ve öne çıkmaları için çeşitli fırsatlar sunuyor. Satıcıların Seller Fulfilled Prime (SFP) programından yararlanabilmeleri ve bu programda devamlı olarak yer edinebilmeleri için belirli parametreleri karşılamaları gerekiyor.

Peki, Seller Fulfilled Prime programından nasıl yararlanabilirsiniz? Konunun detaylarına yakından bakalım.

Seller Fulfilled Prime nasıl çalışıyor?

Amazon’un “Seller Fulfilled Prime” programından faydalanmak isteyen satıcıların, dört aşamadan geçmeleri gerekiyor. İlk olarak, “Seller Fulfilled Prime” denemesine ön hak kazanmaları ve ardından programın deneme aşamasına geçmek için kayıt olmaları gerekiyor. Beş ila 90 gün süren deneme sürecinin ardından başarılı olan satıcıların, program gereksinimlerini sürekli olarak karşılamaları gerekiyor. Bu, Amazon’un gönderim gereksinimlerini karşılayan en az 100 Prime paketinin teslimatını da içeriyor.

Satıcıların karşılamaları gereken parametreler neler?

Satıcıların sağlaması gereken parametreler arasında şunlar yer alıyor;

  • Prime deneme siparişlerinden en az 100 adet paket gönderilmesi, 
  • Zamanında teslimat oranının en az yüzde 93,3 olması,
  • Hafta sonu teslimat ve teslim almayı destekleyen gönderim yöntemlerinin kullanılması,
  • Geçerli takip oranının en az yüzde 99 olması,
  • Satıcının Amazon İade Politikası’nı kabul etmesi,
  • Satıcının başlattığı iptal oranının yüzde 0,5’in altında olması.

Deneme süresini tamamladıktan sonra, Amazon satıcıyı otomatik olarak SFP programına kaydeder ve ürün listelemesinde Prime Etiketi görünür hale gelir. SFP uygunluğunu sürdürmek için satıcıların sürekli olarak program gereksinimlerini karşılamaları gerekir.

Amazon’un kriterlerinin oldukça sıkı olduğunu bilmekte fayda var. Örneğin, satıcının sipariş iptal oranı yalnızca bir gün boyunca Amazon’un belirlediği kriterlerin altına düşerse, Prime Etiketi listeden kaldırabilir ve satıcının programa uygunluğunu sonlandırabilir.

Seller Fulfilled Prime’ın artıları ve eksileri
Artıları

Seller Fulfilled Prime ile satıcılar, Amazon’un 150 milyon geniş Prime üyesine erişim sağlıyorlar. Prime üyelerinin, alışverişlerini genellikle Amazon üzerinden gerçekleştirdikleri düşünüldüğünde, bu satıcılar için önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca, Prime müşterileri genellikle ürünleri Prime Etiketi’ne göre filtrelediklerinden, Prime Etiketi’ne sahip satıcıların ürünlerinin keşfedilebilirliği artıyor.

SFP’den yararlanan satıcıların, ürünlerini Amazon depolarında stoklamak için ek masraf ödemelerine gerek kalmıyor. Amazon’un ücret politikasının ürünlerin ağırlığına ve boyutlarına dayalı olması nedeniyle SFP birçok satıcı için daha kârlı olabiliyor.

Amazon’un depolama ücretleri yıl içinde farklılık gösterebiliyor. SFP sayesinde satıcılar, ürünlerini Amazon deposuna gönderirken yaşadıkları fiyat değişimi endişesinden ve uymaları gereken mevcut randevu sisteminden kurtuluyorlar. Bu sayede, ürünleri üzerinde daha fazla kontrol sağlama imkanına sahip oluyorlar.

Fulfillment by Amazon (FBA) programına kıyasla, Seller Fulfilled Prime’dan (SFP) yararlanan satıcılar, çoklu siparişlerde maliyet avantajı elde ediyorlar. Bunun yanında, SFP’nin hızlı inbound avantajı, FBA’nın uzun süren inbound süreleri nedeniyle depoya girişi ve satışa çıkışı zaman alan ürünler için etkili bir çözüm sunuyor.

Eksileri

SFP uygunluğunu sürdürmek için satıcıların sürekli olarak program gereksinimlerini karşılamaları gerekir. SFP gereksinimlerini karşılayamayan satıcıların Amazon Prime uygunluğu kaldırılır.

SFP programına kayıtlı satıcıların, ürünlerinin depolama ve nakliye masraflarını kendileri karşılamaları gerekir; tabii bir e-ihracat ortağıyla çalışmıyorlarsa. SFP ile satıcılar, FBA ücretlerinden ve Amazon depolama ücretlerinden tasarruf ederler; ancak bu, herhangi bir maliyetleri olmadığı anlamına gelmez. Depolama, etiketleme ve kutulama gibi maliyetlerin olacağının da unutulmaması gerekir.

MegaMerchant, Seller Fulfilled Prime programı ile satışlarınızı artırıyor

MegaMerchant olarak, iş ortaklarımız için Seller Fulfilled Prime’ın tüm gereksinimlerini karşılıyoruz. Düşük desili olmayan (halı ve nevresim gibi) ve uygun fiyatlı ürünlere aldığımız prime etiketi sayesinde ürünleri kendi depomuzdan Prime müşterilerine ulaştırabiliyoruz. Almanya depolarında bulunan ürünler için de Seller Fulfilled Prime programından yararlananarak satıcıların ürün teslimatlarını en hızlı şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. 

Son Gönderiler

İletişime Geç