OPEN TO THE WORLD WITH ONE CLICK: MEGAMERCHANT FACILITATES E-EXPORT FROM TURKEY TO THE WORLD!

MegaMerchant is an e-export platform that provides legal, logistics and financial infrastructure services for brands in Turkey to reach abroad without any problems. It enables companies to deliver their products to their customers abroad via e-export.

Legal Infrastructure

We provide all the necessary legal infrastructure for your overseas transactions.

Logistics Infrastructure

Thanks to our strong logistics infrastructure, we deliver your products all over the world.

Financial Infrastructure

We facilitate money transfers thanks to our bank accounts abroad.

Marketing Infrastructure

We create effective marketing strategies that will enable you to reach overseas customer network.

Hikayemiz

E-ticaretten Dünya Çapında E-ihracata: Mega Merchant'ın Hikayesi

Önde gelen online pazar yerlerinde Türkiye’de çalışma deneyiminden sonra Alibaba Group’ta Çin, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin operasyonlarında görev alan Süleyman Yaman Alpata, Nisan 2022’de Mega Merchant’ı kurdu. Mega Merchant, Türkçede ‘mega tüccar’ anlamına gelir ve bir iş modelini temsil eder. Türkiye’deki markaların yurtdışına sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi için hukuki, lojistik ve finansal altyapı hizmetleri sunar. Bu hizmetler aracılığıyla, firmalar ürünlerini e-ihracat yoluyla yurtdışında müşterilere sunabilirler.

Deneyimli e ihracat ekibiyle birlikte kısa sürede önemli başarılara imza atan Mega Merchant’ın kurucusu Yaman Alpata, kuruluş hikayesini kendi kaleminden aktarıyor:

’20 yıllık kurumsal hayatımdan sonra kendi işimi kurmaya karar verdim. Bu 20 senenin 10 yılı e-ticaretle geçti, son 5 yılında ise global bir dev olan Alibaba ile sektörün içinde yer aldım. Alibaba’nın merkezinde çalışma fırsatım oldu ve orada ilk Türk çalışan bendim. Türkiye’deki e-ticaret yapısının çok ötesinde bir yapı gözlemledim ve çok şey öğrendim. Türkiye, Çin, Brezilya ve Rusya’da hem lojistik hem de ödeme sistemleri kurma deneyimim oldu. Bu süreçte on binlerce marka ve KOBİ ile iş yapma şansım oldu. Bu deneyimlerim bana masanın diğer tarafına geçme kararını aldırdı.’

Alpata, satıcıların ortak bir sorunu olduğunu belirtiyor: ‘Hangi ülkede olurlarsa olsunlar, satıcılar müşteri sayılarını artırmak istiyorlar, ama bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar ya da hali hazırda ihracat yapıyorlar fakat katma değeri kendi şirketlerinde tutamıyorlar.’

Çin, ihracatta dünya lideri ve bu ihracata aracılık eden ‘megamerchant’lar bulunuyor. Alpata, bu durumdan esinlendi ve MegaMerchant ismini aldı. ‘Mega tüccar’ ya da ‘büyük tüccar’ olarak Türkçeye çevrilebilecek bu iş modeli, devletin planladığı ve teşviklerle desteklediği bir yapıdır. Aynı zamanda kamu ve özel sektör işbirliğinin güzel bir örneğidir.

Our story

From E-commerce to Worldwide E-Export: The Story of Mega Merchant

After working in leading online marketplaces in Turkey, Süleyman Yaman Alpata, who took charge in the operations of countries such as China, Brazil and Russia at Alibaba Group, established Mega Merchant in April 2022. Mega Merchant means ‘mega merchant’ in Turkish and represents a business model. It provides legal, logistics and financial infrastructure services for brands in Turkey to reach abroad without any problems. Through these services, companies can offer their products to customers abroad via e-export.

Yaman Alpata, the founder of Mega Merchant, which achieved significant success in a short time with its experienced e-export team, tells the story of its establishment from her own pen:

‘After 20 years of corporate life, I decided to start my own business. 10 years of these 20 years have been spent with e-commerce, and in the last 5 years, I have been in the industry with Alibaba, a global giant. I had the opportunity to work at the headquarters of Alibaba and I was the first Turkish employee there. I observed a structure far beyond the e-commerce structure in Turkey and learned a lot. I have experience setting up both logistics and payment systems in Turkey, China, Brazil and Russia. In this process, I had the chance to do business with tens of thousands of brands and SMEs. These experiences made me decide to move to the other side of the table.’

Alpata states that sellers have a common problem: ‘No matter what country they are in, sellers want to increase the number of customers, but they do not know how to do this or they are already exporting but cannot keep the added value in their own company.’

China is the world leader in exports and there are ‘megamerchants’ mediating this export. Alpata was inspired by this situation and took the name MegaMerchant. This business model, which can be translated into Turkish as ‘mega merchant’ or ‘big merchant’, is a structure planned and supported by the state with incentives. It is also a good example of public and private sector cooperation.

11.11 Team China
Alibaba Group CEO Daniel Zhang
11.11 Team Brazil

Career at MegaMerchant

Mega Merchant, sınırları zorlayan ve geleceğin e-ticaret dünyasını şekillendiren bir şirkettir. Sen de yaratıcı bir ekibin parçası olmak ve heyecan verici projelerde yer almak istiyorsan CV’ni bizlerle paylaşabilirsin.

Mega Merchant is a company that pushes the boundaries and shapes the e-commerce world of the future. If you want to be part of a creative team and take part in exciting projects, you can share your CV with us.

Become Our E-Export Partner

Meet our expert e-export team to sell your products abroad.

İletişime Geç

Contact Us