Amazon’da başarılı olmanın yolu, olumlu müşteri incelemeleri almaktan geçiyor. Müşteri geri bildirimleri, ürününüzün güvenilirliğini artırırken potansiyel müşterilerinizin karar verme sürecine de olumlu katkıda bulunuyor.

2016’da, Amazon’un inceleme politikasında yaptığı değişikliklerden önce, satıcılar ürün incelemeleri karşılığında ürünlerini ücretsiz bir şekilde ya da büyük indirimlerle tüketicilere gönderebiliyorlardı. Ancak bu uygulama artık yasaklanmış durumda ve Amazon’da kurallara göre erken ürün incelemeleri almak için Amazon Vine programına ürünlerinizi kayıt etmeniz gerekiyor.

Bu yazıda, Amazon Vine programının ne olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını, nasıl kayıt olunacağını ve katılım maliyetini detaylarıyla ele aldık. Hazırsanız başlayalım…

Amazon Vine Programı Nedir?

Amazon Vine, müşterilere tarafsız ve özgün ürün incelemeleri sunmak için Amazon tarafından geliştirilen bir ürün inceleme programıdır. Bu program, en iyi yorum yapan tüketicilerin inceleme karşılığında bir ürünü ücretsiz olarak almalarını mümkün kılıyor. 

Amazon Vine, deneyimli tüketicilerin objektif ve yapıcı incelemeler sunmasıyla potansiyel müşterilerin ilgili ürünler hakkında fikir sahibi olup, hızlı satın alma kararı almalarını sağlıyor. Bu program, hem müşterilere hem de satıcılara çeşitli faydalar sağlıyor. Müşteriler, tarafsız ürün incelemeleri sayesinde satın alma kararlarını daha kolay verebilirken, satıcılar ise ürün ve hizmetlerini değerlendirme eksikleri mevcut ise iyileştirme fırsatı buluyorlar. Bu sayede, ürünlerinin performansını erkenden ölçebilen satıcılar, güvenilirlik, daha yüksek dönüşüm oranları, erken geri bildirim alma ve artan ürün görünürlüğü gibi avantajlardan yararlanabiliyorlar.

Ayrıca, ürünlerdeki yüksek puanlı yorumlar, reklam ve kupon gibi pazarlama yatırımlarının geri dönüşünü artırarak satıcılara önemli maliyet tasarrufu sağlıyor.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Satıcılar için Amazon Vine Avantajları;

– Objektif yorumlar aracılığıyla mal ve hizmetlerini iyileştirme fırsatı,

– Ürünlerini performansını güvenilir incelemeler ile ölçümleme fırsatı,

– Ürünün Amazon’da erken dönemde inceleme alması, tüketicilerde güven oluşturur,

– Dönüşüm oranlarını yüzde 30’a kadar artırırken pazarlama maliyetlerinde tasarruf sağlar.

Satıcılar için Amazon Vine Dezavantajları;

– Vine Voices, sınırlı sayıda ürünü inceleyebildiğinden, tüm ürünler Vine programına dahil edilmeyebilir. 30 adet ürün kaydı gerçekleştirilebilir.

– Ürünlerine güvenmeyen satıcıların Vine programına katılması, olumsuz Vine Voices yorumlarıyla sonuçlanabilir.

-Programa katılmanın yalnızca olumlu değerlendirmelerle sonuçlanacağının garantisi yoktur. Olumsuz değerlendirmeler alınabileceği gibi bir ürünün hiç yorum almaması da mümkündür.

-Vine’a katılmak önemli bir başlangıç yatırımı gerektirir. Her ana ASIN başına önemli miktarda ön kayıt maliyeti vardır artı ürünleri ücretsiz gönderim bedeli eklenmektedir.

Müşteriler için Amazon Vine Avantajları;

– Amazon Vine ile müşteriler, değerlendirmeleri karşılığında ücretsiz ürünler alabiliyorlar.

– Müşterilerin ürün hakkında detaylı bilgi edinmelerini ve satın alma kararlarını daha kolay verebilmelerini sağlıyor.

– Tüketiciler, Vine Voices tarafından yapılan güvenilir ve tarafsız incelemeler sayesinde daha bilinçli alışveriş yapabiliyorlar.

Amazon Vine Nasıl Çalışır?

Yalnızca davetle katılım sağlayan bir program olan Amazon Vine, Amazon’daki en bilgili, deneyimli ve güvenilir yorumcuları Vine Voices olarak seçiyor. Amazon, incelemelerinin kalitesi ve doğruluğu diğer kullanıcılar tarafından onaylanmış olan yorumcuları Vine Voices olmaya davet ediyor. Vine Voices, Amazon müşterilerine akıllıca alışveriş yapabilmeleri için ücretsiz ürün karşılığında ürün deneyimleri hakkında tavsiyelerde bulunma şansına sahip oluyor. 

Voices, Amazon’da satılan ve Vine programına dahil olan satıcıların ürünlerine hiçbir ücret ödemeden sahip olabiliyorlar. Belirli bir süre ürünleri kullanan Voices, olumlu, olumsuz ve tarafsız deneyimlerini diğer kullanıcılarla paylaşıyorlar.

Bir satıcı olarak programa kaydolduğunuzda, Vine Voice’lar ürününüzü incelemek için talepte bulunabilir. Bu incelemeler karşılığında, ürününüzü ücretsiz olarak göndermeniz gerekecektir.

Vine programına katılıyorsanız, ürününüze güvenmeniz gerekir…

Amazon Vine incelemeleri genellikle çok kapsamlı ve tamamen objektif olur. Bu incelemeler, ürünlerin görsellerini de içerebilir. Ürünlerine güvenmeyen satıcılar için Vine programına katılmak, olumsuz yorumlarla sonuçlanabilir. 

Vine Voices, ürününüzle ilgili bir sorun bulursa eleştirilerini geri çekmez. Bu nedenle, sadece kalitesine güvendiğiniz ve yüksek puan alacağını düşündüğünüz ürünleri Vine programına kaydetmek markanız için daha faydalı olacaktır.

Programa Kayıt Olmak için Satıcı Gereksinimleri

Amazon, Vine programına kaydolmak isteyen satıcıların belirli gereksinimleri karşılamasını bekler. Bu gereksinimler şunlardır;

  • Ürünlerinizin Amazon Vine’a uygun olabilmesi için, marka sahibi olarak tanınmanın ve ürünlerinizin Amazon Marka Tesciline kayıtlı olması gerekir
  • Ürünlerinizi FBA depolarına göndermiş olmanız gerekmektedir.Amazon, Vine yorumcularının anonimliğini korumak için onların iletişim bilgilerini ve kişisel bilgilerini satış ortaklarıyla paylaşmaz. Bu nedenle platformun Vine yorumcularının isteklerini FBA aracılığıyla yerine getirmesi gerekiyor. Amazon’un hüküm ve koşulları, Vine Voice ile satış ortağı arasındaki her türlü iletişimi yasaklamaktadır. Bu, bir Vine Voice’tan olumsuz bir değerlendirme alırsanız onlarla iletişime geçemeyeceğiniz anlamına gelir. Bunun amacı dürüst ve tarafsız ürün veya hizmet geri bildirimini teşvik etmektir.
  • Program yalnızca Amazon Seller Central’a kayıtlı ve Profesyonel Satış planına sahip satıcılar tarafından kullanılabilir.
  • Vine programına kaydolmak istediğiniz ürünün kategorisinde satış yapmaya uygun olmanız gerekmektedir.
  • Satıcıların olumlu bir geri bildirim puanına ve düşük bir sipariş kusur oranına sahip olmaları gerekir.
  • Vine incelemecileri hızlı teslimat beklediğinden, anında gönderilmek üzere envanteriniz de bulunmalıdır.
  • Vine için kayıt ettiğiniz üründe 30 yorumdan az yorum bulunmalıdır. Bu, ürününüz halihazırda 15 yayınlanmış incelemeye sahipse Vine programından yalnızca maksimum 15 inceleme alabileceğiniz anlamına gelir. 
  • Amazon’da satılan diğer tüm ürünlerde olduğu gibi, Vine’a kayıtlı ürünlerin de bir görseli, açıklaması ve başlığı olmalıdır. 
  • Ürünleriniz ayrıca şu kategorilerden birine girmemelidir: yetişkinlere yönelik, dijital, ağır veya hacimli.

Amazon Vine programına katılmak isteyen satıcıların, 

İngiltere için; 2 adet ürün kayıt ücreti 0 £, 3 ila 10 adet ürün kayıt ücreti 60 £, 11 ila 30 adet ürün kayıt ücreti 140 £’dur. 

Amerika için; 2 adet ürün kayıt ücreti $0, 3 ila 10 adet ürün kayıt ücreti $75, 11 ila 30 adet ürün kayıt ücreti $200’dır. 

Almanya için ise bu rakam; 2 adet ürün kayıt ücreti €0,  3 ila 10 adet ürün kayıt ücreti €70, 11 ila 30 adet ürün kayıt ücreti €170’dur.

ÜlkeAna ASIN başına
2 adet ürün kayıt ücreti3 ila 10 adet ürün kayıt ücreti11 ila 30 adet ürün kayıt ücreti
İngiltere (UK)0 £60 £140 £
Amerika (USA)$0$75$200
Almanya (DE)€0€70€170

Tavsiye: Amazon Vine’a katılmadan önce, listelemenizde 5-10 olumlu yorum bulundurmanızı öneririz. Vine yorumcuları oldukça eleştirel olabildiğinden, olumlu yorum sayınız fazla olmadan olumsuz bir Vine yorumu alırsanız, ürününüzün güvenilirliği konusunda zor durumda kalabilirsiniz ve dönüşüm oranlarınız düşebilir.

Amazon Vine Programına Nasıl Kayıt Olunur?

Amazon Vine programına birkaç adımda, kolayca kayıt olabilirsiniz. Programa kaydolmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

ADIM #1 | Amazon Satıcı Merkezi Hesabınıza Giriş Yapın

İlk adım olarak, Amazon Satıcı Merkezi hesabınızda oturum açın.

ADIM #2 | Reklam Sekmesine Gidin

“Reklam” sekmesine tıklayın ve “Amazon Vine Programı”nı seçin.

ADIM #3 | Program Ayrıntılarını İnceleyin

Tüm kriterleri karşıladığınızdan emin olmak için programın ayrıntılarını ve gerekliliklerini dikkatlice inceleyin.

ADIM #4 | Uygunluğunuzu Kontrol Edin ve Kayıt Olun

Eğer uygunsanız, “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak kaydınızı başlatın.

ADIM #5 | Ürünlerin ASIN’lerini Seçin

Programa dahil etmek istediğiniz ürünlerin ASIN’lerini (Amazon Standart Kimlik Numaralarını) seçin.

ADIM #6 | Kaydınızı Onaylayın

Kaydınızı onaylayın ve programın şart ve koşullarına uymayı kabul edin.

ADIM #7 | Amazon’dan Onay Bekleyin

Amazon’dan onay bekleyin. Onaylandıktan sonra, kayıtlı ürünleriniz Vine programı aracılığıyla müşteri incelemelerine uygun hale gelecektir.

ADIM #8 | Ücretsiz Ürünleri Gönderin

Kayıtlı ürünlerinizin ücretsiz adetlerini, sipariş düştükçe seçilen en iyi incelemecilere göndermek üzere hazırlayın.

ADIM #9 | Müşteri İncelemelerini İzleyin

Müşteri incelemelerini takip edin. Olumlu değerlendirmeleri sürdürmek ve satış performansınızı artırmak için yüksek kaliteli ürünler ve mükemmel müşteri hizmetleri sunmaya devam edin.

Satıcılarımıza Gelen 5 Yıldızlı Vine Yorumları

PEDDON

PETARYA

DANGER

Son Gönderiler

İletişime Geç