Doğal ve sürdürülebilir cilt bakımı, Zeynep Gençer’in tutkularından biriydi. Kendisi de doğal ürünleri kullanarak cilt sağlığını koruyan Zeynep, bu ürünlerin herkes tarafından kullanılması gerektiğine inanıyordu, bu nedenle yenilebilir saf zeytinyağından üretilen, katkısız, doğal sabun markası Baraz’ı tüm dünyaya tanıtmayı amaçladı.

Ancak, yeni bir marka olarak, doğal sabunlarını daha geniş bir kitleye ulaştırmak için doğru dağıtım kanallarına ihtiyacı vardı. İşte bu noktada MegaMerchant ile tanıştı.

MegaMerchant olarak Baraz Sabunları’nın ihracat süreciden pazarlama sürecine kadar bütün operasyonunu tek ekosistem altında yürüttük.

  • Sertifikasyon ve Lisanslama: Sabunların UK standartlarına uygunluğunu belgelendirmek üzere RP (Responsible Person) atanması ve CPSR (Cosmetic Product Safety Report) raporunu aldık. 
  • Nakliye ve Depolama: Gümrük işlemlerini tamamlayıp ürünleri karayolu ile önce İngiltere depomuza sevk ettik, oradan da Amazon Freight ile FBA’e gönderdik. Tüm bu süreç sayesinde yüksek hava kargo lojistik maliyetlerini azaltarak %50 oranında tasarruf ettik.
  • Listeleme ve İçerik Hazırlama: Baraz Sabunları’nın Amazon UK’da başarılı bir şekilde listelenmesi için anahtar kelime stratejisi oluşturduk. Ayrıca, ürünlerin A+ içerik sayfalarını hazırladı. Bu tasarımlar aracılığı ile ürünlerin benzersiz özelliklerinin ve faydalarının vurgulanmasını sağladık.
  • Stok ve Sipariş Yönetimi: MegaMerchant, Propars ile Amazon entegrasyonunu sağlayarak, sabunlarının stok yönetimini ve sipariş yönetimini otomatize hale getirdik.
  • Amazon Vine Programı ile Lansman Süreci: Amazon Vine programı üzerinden yaptığımız ürün lansmanında Ege Bölgesi’nin doğal zenginliklerinden esinlenen bu harika sabunlar için 5 yıldızlık harika yorumlar topladık. Amazon’daki müşterilerden gelen olumlu yorumlarla hedeflediğimiz başarıya ulaşarak üretim sürecini başlattık.

Zeynep, doğal sabunlarının hikayesi hakkında şunları söyledi:

“Markamızın başarısında MegaMerchant’ın desteği büyük rol oynadı. Onların uzmanlığı ve Amazon UK’da doğru stratejileri uygulama konusundaki deneyimleri, markamızı daha geniş bir kitleye ulaştırmamıza yardımcı oldu.”

Zeynep Gençer’in hikayesi, doğru ortaklık ve destek ile bir girişimcinin Amazon’da nasıl başarılı olabileceğine dair harika bir örnek. Siz de markanızı globale taşımak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Gönderiler

İletişime Geç